För bokning meddela NG Nilsson eller Göran Abrahamsson

Denna sida har ändrats 2019-03-20 18:22 / NG

Schema uppdateras fortlöpande
Svart text bör vara klart
Röd text är ej dokumenterad
Lila text under planering
Grön text påminnelse

 

vecka 12

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
21 Mars
Torsdag
 

 

S BA 18/3-24/3

K&VA 10-20/3 

iPad Surfplatta -iPhone telefon Grundkurs      
framflyttad till 28 mars
 

 

 
Kurs: Kl.10.00-12.30 

Apple Mac - grundkurs
deltagare arbetar med egen dator

 
Jan-Erik Törnblom
Kerstin Svensson
    Nyckel      sista omg 5 av 5

Arr:24352        

 
L

 

 
22 Mars
Fredag
 

 

S Kurs kl. 13.00-15.30

Släktforskning
 
Jan-Erik Törnblom
kerstin Svensson

                 sista omg 3 av 3

Arr:26189 

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 

vecka 13

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
25 Mars 
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Nils Abrahamsson

Support:
Bengt Liljestrand
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kl. 10.00-10.30
Rensa webbhistorik. Kolla datorns
säkerhet/antivirusprogram.
Frigöra diskutrymme

Föreläsare Eine Wallberg
 
  

S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

Cajsa Malmström
                      start omg. 1 av 5
Arr:26157

  
 
L .

 

 
26 Mars
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustavsson
Christina Södling

Support:
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning:
Kl. 10.00-10.30
QR kod Vad kan den användas till?

Föreläsare Jan-Erik Törnblom

 

S Kurs  kl.13.00-15.30


Datakurs steg 2

Kenneth Fluor
Kent Svensson
Anders Levén


Arr:
25798        start omg. 1 av 5

 
 
L Kurs Kl. 13.00-15.30

Smartphone Android telefon-Samsung
     

Nils Gunnar Nilsson

Kerstin Isaksen                         start omg 1 av 3


Arr:25688
 
  Lokal Norrköpings Bibliotek   kl. 13.00- 16.00

All Week Digital
Kerstin Svensson
Bengt Liljstrand
Jan-Erik Törnblom

 

 
27 Mars 
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enoksson
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      start omg. 1 av 5
Arr:25687

 
L    
28 Mars
Torsdag
 

 

S Kurs: kl. 13.00-15.30

iPad Surfplatta -iPhone telefon Grundkurs      

Bengt Anzén
 
Jan-Erik Törnblom  
Krister Andersson
Bengt-Ove Jonsson
                

                                                    sista omg. 3 av 3

Arr:25799                   

 

 
  L  

 

 
29 Mars
Fredag
 

Inga kurser

  Årsmöte Kl. 14.30
Plats Strömsalen, Linköpingsvägen 14.00-16.30

deltagaranmälan till  arsmote@seniorit.se

 

 
L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 

vecka 14

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
1 April
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Krister Andersson
Marianne Carlsson



Support:
Bengt Liljestrand
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kl. 10.00-10.30
xxxxxxx

Arr:   

S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

Cajsa Malmström
                      omg. 2 av 5
Arr:26157

 
 
L Endagskurs kl 13.00-15.30

WathsApp grund
Patrick Steiber

 
 
2 April
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling

Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning:
Kl. 10.00-10.30
    

Hur hanterar vi lösenorden steg 3?
Säkerhet och tips
Föreläsare Björn Malmström

 

S Kurs  kl.13.00-15.30

Datakurs steg 2

Bengt Anzén

Kenneth Fluor
Kent Svensson
Anders Levén


Arr:
25798             omg. 2 av 5

 
 
L Kurs kl.13.00-15.30 

Smartphone Android telefon-Samsung
    

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen   
                      omg 2 av 3

Arr:25688

 
 
3 April
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enoksson
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                     omg. 2 av 5
Arr:25687

 
 
L    
4 April
Torsdag
 

 

S  

 

 
Kurs: Kl.10.00-12.30

Apple Mac - grundkurs
deltagare arbetar med egen dator

Kerstin Svensson     
Jan-Erik Törnblom
                                  start omg 1 av 5

Arr:25800       

 

 

L Endagsklurs kl.13.00-15.30

DORO smartphone
Hitta telefonens finesser.

Kerstin Svensson
Bengt Anzén

Arr: xxxxx

 

 
5 April
Fredag
  S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 

vecka 15

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
8 April 
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist


Support:
Bengt Liljestrand

Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kl. 10.00-10.30
Göra postkort och skicka gratis som  E-post.

Föreläsare Nils Gunnar Nilsson

S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

Cajsa Malmström
                       omg. 3 av 5
 

Arr:26157

 
L

Endagskurs kl. 13.00-15.30

Spotify grund

Patrick Steiber

 

 
9 April
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)


Föreläsning:
Kl. 10.00-10.30
Göra postkort digitalt och skicka med Post
en

Föreläsare xxxxxxxxxx


 

S Kurs  kl.13.00-15.30

Datakurs steg 2

Bengt Anzén

Kenneth Fluor
Kent Svensson
Anders Levén



Arr:
25798              omg. 3 av 5

 
 
L Kurs: kl.13.00-15.30

Smartphone Android telefon-Samsung
     

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen  
                       sista omg. 3 av 3

Arr:25688

 

 
10 April 
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson

Support:
Arne Enoksson
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S Kurs  kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                       omg. 3 av 5
Arr:25687

 
 
L    
11 April
Torsdag
 

 

S    
Kurs: Kl.10.00-12.30

Apple Mac - grundkurs
deltagare arbetar med egen dator

 
Kerstin Svensson  
Jan-Erik Törnblom
        omg 2 av 5

 

Arr:25800
L  

 

 
12 April
Fredag

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 

vecka 16

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
15 April
måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Krister Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Bengt Liljestrand
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kl. 10.00-10.30

Arrxxxxxxx:   

S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

Cajsa Malmström
                       omg. 4 av 5
Arr:26157

 
 
L  

 

 

 
16 April
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustavsson
Christina Södling

Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)


Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs steg 2

Bengt Anzén

Kenneth Fluor
Kent Svensson
Anders Levén



Arr:
25798            omg. 4 av 5

 
 
L    
17 April 
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson
 

Support:
Arne Enoksson
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding


 


 

S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                       omg. 4 av 5
Arr:25687

 
 
L    
18 April
Torsdag
inga kurser

 

S inga kurser

 

 
  L  

 

 
19 April
Fredag
Långfredag S inga kurser

Långfredag

 
L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 

vecka 17

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
22 April 
Måndag
Annandag Påsk S    
L Annandag Påsk

 

 

 
23 April
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen

Christina Södling


Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning:
Kl. 10.00-10.30

 xxxxxxx

Arr:

 

S Kurs  kl.13.00-15.30

Datakurs steg 2

Bengt Anzén

Kenneth Fluor
Kent Svensson
Anders Levén



Arr:
25798           sista omg. 5 av 5

 
 
L Kurs kl. 13.00-15.30

Smartphone Android telefon-Samsung
     

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen                       start omg. 1 av 3

Arr:26158
 
24 April 
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson

Support:
Arne Enoksson
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1

Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      sista omg. 5 av 5
Arr:25687

 
 
L    
25 April
Torsdag
 

 

S

 

 
Kurs  Kl.10.00-12.30 

Apple MAC-grundkurs 
deltagare arbetar med egen dator

 
Kerstin Svensson
Jan-Erik Törnblom
                            omg 3 av 5

 

Arr:25800 
L  

 

 
26 April
Fredag

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 18

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
April 29
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Marianne Carlsson
Susanne Lönnqvist



Support:
Bengt Liljestrand

Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S Kurs: kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1
 
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

Cajsa Malmström
                      sista omg. 5 av 5
Arr:26157

   
 
L  

 

 

 
April 30
Tisdag
Stängt
Valborgsmässo Afton

 

S Valborgsmässo Afton  
L    
Maj 1
Onsdag
Helgdag
 
S Helgdag

 

 
L    
Maj 2
Torsdag
 

 

S  

 

 
Kurs  Kl.10.00-12.30 

Apple MAC - grundkurs
Deltagare arbetar med egen dator

 Kerstin Svensson
Jan-Erik Törnblom
                          omg 4 av 5

 

Arr:25800  

L  

 

 
Maj 3
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 19

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
Maj 6
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Birgit Bjärbo




Support:

Bengt Liljestrand
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kl. 10.00-10.30
Redigera dina vidior i MowieMaker. Visning i YouTube
Nils Gunnar Nilsson

 


Grundkurs i MovieMaker VGY  

S    
L  

 

 

 
Maj 7
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling

Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S    
L Kurs kl.13.00-15.30

Smartphone Android telefon-Samsung

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen                       pågår omg. 2 av 3

Arr:26158

 

 
Maj 8
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enoksson
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S  

 

 
L    
Maj 9
Torsdag
 

 

S  

 

 
Kurs:  Kl.10.00-12.30 

Apple MAC-grundkurs 
deltagare arbetar med egen dator

Kerstin Svensson 
Jan-Erik Törnblom
                             sista omg 5 av 5

 

Arr:25800  
L  

 

 
Maj 10
Fredag
 

 

S  

 

 
  Arr:xxxxx  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         
         

vecka 20

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
Maj 13
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Krister Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning:Kl. 10.00-10.30
1177 Vårdguiden
Marinne Carlsson
Kerstin Svensson

 

S    
L  

 

 

 
Maj 14
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)


Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S    
L Kurs:

Smartphone Android telefon-Samsung
13.00-15.30      

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen                      sista omg. 3 av 3


Arr:26158
 
Maj 15
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S  

 

 
L    
Maj 16
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
Maj 17
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         
         

vecka 21

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
Maj 20
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
xxxxxxxxxxx

NA 20/5 ej




Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S    
L  

 

 

 
Maj 21
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustavsson
Christina Södling

Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S    
L    
Maj 22
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S  

 

 
L    
Maj 23
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
Maj 24
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         
         

vecka 22

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
Maj 27
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Birgit Bjärbo
Susanne Lönnqvist



Support:

Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S    
L  

 

 

 
Maj 28
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson


Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S    
L    
Maj 28
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S  

 

 
L    
Maj 30
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
Maj 31
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
         
Sommaruppehåll

vecka 23

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
juni 3
Måndag
  S    
L  

 

 

 
juni 4
Tisdag
 

 

S    
     
Juni 5
Onsdag
  S  

 

 
L    
Juni 6
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
Juni 7
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 32

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
aug 5
Måndag
Teknikgruppen arbetar fortlöpande under sommaren S    
L  

 

 

 
aug 6
Tisdag
 

 

S    
L    
aug 7
Onsdag

 
S    
L    
aug 8
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
aug 9
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 33

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
aug 12
Måndag
  S    
L  

 

 

 
aug13
Tisdag
 

 

S    
L    
aug 14 14Onsdag
 
S  

 

 
L    
aug 15 Torsdag  

 

S  

 

 
  L  

 

 
aug16
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 

vecka 34

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
19 aug

Måndag

Städning 10.00-12.00 S    
L  

 

 

 
20 aug
Tisdag
 

 

S    
L    
21 aug  Onsdag
 
S  

 

 
L    
22 aug  Torsdag  

 

S  

 

 
  L  

 

 
23 aug
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
      Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

Annons kurser sesongstart

 

vecka 35

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
26 aug
Måndag
Sesongstart

Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Birgit Bjärbo
Susanne Lönnqvist
Voula Andersson



Support:
Bengt Liljestrand

Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kl. 10.00-10.30
xxxxxxx

Arr:   

S    
L  

 

 

 
27 aug  Tisdag Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson

Christina Södling

Support:
Owe Svensson
Kenneth Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel m.m.)


Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30

 

 

S    
L    
 28 aug
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:

Göran Abrahamsson
Marianne Fränding

 
S  

 

 
L    
29 aug
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
30 aug
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

vecka 36

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
 2 sept
Måndag
  S    
L  

 

 

 
3s ept
Tisdag
 

 

S    
L    
 4 sept
Onsdag

 
S  

 

 
L    
5 sept
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
6 sept
Fredag
 

 

S  

 

 
  L Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

 

vecka 37

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
9 sept
Måndag
  S    
L  

 

 

 
10 sept
Tisdag
 

 

S    
L    
 11 sept
Onsdag

 
S  

 

 
L    
12 sept

Torsdag

 

 

S  

 

 
  L  

 

 
13 sept
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

vecka 38

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
16 sept
Måndag
  S    
L  

 

 

 
17 sept
Tisdag
 

 

S    
L    
18 sept  Onsdag
 
S  

 

 
L    
19 sept  Torsdag  

 

S  

 

 
  L  

 

 
 20 sept
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

vecka 39

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
23 sept
Måndag
  S     
L  

 

 

 
24 sept
Tisdag
 

 

S    
L    
 25 sept
Onsdag

 
S  

 

 
L    
26 sept
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
27 sept
Fredag
 

 

S  

 

 
  L Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

 

vecka 40

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
30 Sept
Måndag
  S Kurs  Kl.13.00-15.30                                               

Dator - Smartphone - Surfplatta    
Hur hanterar man dessa tillsammans
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

                           start omg 1 av 3

Arr:25801
 
L Kurs Kl.13.00-15.30                                               

Excel    
Offoce Kalkylprogram
Bo Rydén
                           start omg 1 av
5
Arr:xxxxx 

 
1 Okt
Tisdag
 

 

S    
L    
2 Okt
Onsdag

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1

Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      start omg. 1 av 5
Arr:xxxxxxx

 
L Kurs 13.00-15.30
         
PowerPoint-grundkurs
     

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen                                        start  omg 2 av 3

Arr:xxxxxxx
 
3 Okt
Torsdag
 

 

S Kurs  kl.13.00-15.30  

Android Surfplatta -grundkurs

Arne Enocsson
  

          
                           start omg 1 av 3

Arr:25967

 
  L  

 

 
4 Okt
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

vecka 41

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
7 okt
Måndag
  S  Kurs Kl.13.00-15.30                                               

Dator - Smartphone - Surfplatta    
Hur hanterar man dessa tillsammans
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

                                     omg 2 av 3

Arr:25801
 
L Kurs Kl.13.00-15.30                                               

Excel    
Offoce Kalkylprogram
Bo Rydén
                          pågår omg 2 av
5
Arr:xxxxx 

 

 
8 okt
Tisdag
 

 

S    
L    
9 okt
Onsdag

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1

Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      pågår omg. 2 av 5
Arr:xxxxxxx
  

 
L    
10 okt Torsdag  

 

S Kurs kl.13.00-15.30  

Android Surfplatta -grundkurs

Arne Enocsson
  

          
                         pågår omg. 2 av 3

Arr:25967 

 
  L  

 

 
11 okt
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

vecka 42

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
14 okt
Måndag
  S Kurs Kl.13.00-15.30                                               

Dator - Smartphone - Surfplatta    
Hur hanterar man dessa tillsammans
Björn Malmström
Kennet Fluor
Marianne Fränding

                          sista  omg 3 av 3

Arr:25801 
 
L Kurs Kl.13.00-15.30                                               

Excel    
Offoce Kalkylprogram
Bo Rydén
                          pågår omg 3 av
5
Arr:xxxxx 

 
 
15 okt
Tisdag
 

 

S    
L    
16 okt
Onsdag

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1

Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      pågår omg. 3 av 5
Arr:xxxxxxx
 

 
L    
 

17 okt
Torsdag

 

 

S Kurs  kl.13.00-15.30  

Android Surfplatta -grundkurs

Arne Enocsson
  

          
                           sista omg 3 av 3

Arr:25967 

 
  L  

 

 
18 okt
Fredag
 

 

S  

 

 
  L Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

 

vecka 43

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
21 okt
Måndag
  S    
L Kurs Kl.13.00-15.30                                               

Excel    
Offoce Kalkylprogram
Bo Rydén
                          pågår omg 4 av
5
Arr:xxxxx 

 
 
22 okt
Tisdag
 

 

S    
L    
23 okt
Onsdag

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1

Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      pågår omg. 4 av 5
Arr:xxxxxxx
 

 
L    
24 okt
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
25 okt
Fredag
 

 

S  

 

 
  L  

Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

vecka 44

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
28 okt
Måndag
  S    
L Kurs Kl.13.00-15.30                                               

Excel    
Offoce Kalkylprogram
Bo Rydén
                        sista omg 5 av
5
Arr:xxxxx 

 

 
29 okt
Tisdag
 

 

S    
L    
 30 okt
Onsdag

 
S Kurs kl.13.00-15.30

Datakurs Steg 1

Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      sista omg. 5 av 5
Arr:xxxxxxx
  

 

 
L    
31 okt
Torsdag
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag

1 nov

 

 

S  

 

 
  L Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

 

vecka 45

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

4 nov
  S    
L  

 

 

 
onsdag
5 nov
 

 

S    
L    
 
Onsdag
6 nov

 
S  

 

 
L    
Torsdag
7 nov
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
8 nov
 

 

S  

 

 
  L  

Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

vecka 46

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
         

Måndag
11 nov
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
12 nov
 

 

S    
L    
 
Onsdag
13 nov

 
S  

 

 
L    
Torsdag
14 nov
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
15 nov
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

vecka 47

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag
18 nov
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
19 nov
 

 

S    
L    
 
Onsdag
20 nov

 
S  

 

 
L    
Torsdag
21 nov
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
22 nov
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

vecka 48

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag
25 nov
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
26 nov
 

 

S    
L    
 
Onsdag
27 nov

 
S  

 

 
L    
Torsdag
28 nov
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
29 nov
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

vecka 49

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag
2 dec
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
3 dec
 

 

S    
L    
 
Onsdag
4 dec

 
S  

 

 
L    
Torsdag
5 dec
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
6 dec
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

vecka 50

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag
9 dec
 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
10 dec
 

 

S    
L    
 
Onsdag

11 dec


 
S  

 

 
L    
Torsdag
12 dec
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
13 dec
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

vecka 51

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
 

Måndag
16 dec
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
17 dec
 

 

S    
L    
 
Onsdag
18 dec

 
S  

 

 
L    
Torsdag
19 dec
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
20 dec
 

 

S  

 

 
  L  

 

 

vecka 52

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  
         

Måndag
23 dec
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
24 dec
 

Julafton

S    
L    
 
Onsdag
25 dec

Juldagen
 

S  

 

 
L    
Torsdag
26 dec

Annandag jul

 

S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
27 dec
 

 

S  

 

 
  L  

 

 
         

vecka 1

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag
30 dec

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
31
 

Nyårsafton

 

S    
L    
 
Onsdag
1 jan
 

Nyårsdagen
 

S  

 

 
L    
Torsdag
2 jan
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
3 jan
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 2

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 3

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 4

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 5

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 6

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 7

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 8

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 9

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 10

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 12

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 13

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 14

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 15

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 16

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 17

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 18

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 19

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 20

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 21

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 22

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 23

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 24

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

vecka 25

S = Stora salen  och   L= Lilla Salen 

     
förmiddag   eftermiddag  

Måndag

 
  S    
L  

 

 

 

Tisdag
 
 

 

S    
L    
 
Onsdag
 

 
S  

 

 
L    
Torsdag
 
  S  

 

 
  L  

 

 

Fredag
 
  S  

 

 
  L