För bokning meddela NG Nilsson eller Göran Abrahamsson

Denna sida har ändrats 2018-09-18 08:33 / NG

Schema uppdateras fortlöpande
Svart text bör vara klart
Röd text är ej dokumenterad
Lila text under planering
Grön text påminnelse

 

vecka 38

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Sep 18
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Owe Svensson (teknik)
Jan-Erik Thörnblom (släktforskning)
Göran Tränk

 


Föreläsning:
Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom
Arr:23885

 

S  

 

 
L    
Sep 19
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Lars Bjurman
S  

 

 
L  

 

 
Sep 20
Torsdag
 

Styrelsesammanträde
Kl.10.00-12.30

KS kallar

 

S  

 

 
 

 

L  

 

 

Sep 21
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      B.L.25-29/9  

vecka 39

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
sep 24
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson


Support:
Owe Svensson (Teknik)
Nils Gunnar Nilsson
Eine Wallberg (Gmail m.m.)

Kenneth Flour

Föreläsning: Inställningar i Windows 10
Kl. 10.00-10.30
Owe Svensson
Arr:   

S

Kursvärdar:
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson

Studieförbundet Vuxenskolan arr. (kursen är gratis)

Betala dina räkningar digitalt
Datautbildning för personer med funktionsnedsättning,
förvärvad hjärnskada som till ex stroke.

kl. 17.00-19.15
Personal från SV leder kursen               start omg 1 av 3

 

 
Kursstart framflyttad till måndag 5 november

Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor



Arr:23171           start omg. 1 av 5

 

 

 

L Kursstart framflyttad till måndag 8 oktober

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
                                    
start omg. 1 av 5
Arr:23172

 

 
 
Sep 25
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling


Support:
Kennet Fluor
Owe Svensson (teknik)
Göran Tränk

Bo Rydén  (Excel kalkylprogram)


Föreläsning: : Små tips med SMS  Hantera och skicka meddelande med android smartphone.
Kl. 10.00-10.30
Kerstin Isaksen

Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Fluor


Arr:22308 
             start omg. 1 av 5

 

 
L Kurs:
 

Android smartphone (telefon)- samsung grundkurs
                    
kl.13.00 - 15.30 
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen  
                 
               
                   start omg 1 av 3

Arr:23283

 
Sep 26
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson (Android Surfplatta)
Lars Bjurman
Göran Abrahamsson (Kamera bilder)
S

Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson (Nyckel)
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                       start omg. 1 av 5
Arr:22307

 
L Endagskurs:

Genomgång av e-post programmet i Windows 10
kl.13.00-15.30

Eine Wallberg

Arr:xxxxx

 
Sep 27
Torsdag

Kursvärd: Martin Bensner Ingen penninghantering
 

Kurs: Datorn, kameran och Smartphone
kl.10.00 - 12.30
Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Arr:21686           start omg. 1 av 3
 

 

S

 

 

Kurs: Mac grundkurs - deltagare tar med egen dator
Kl.10.00-12.30
Jan-Erik Törnblom
Kerstin Svensson

Arr:23282     start omg. 1 av 3
 

L

 

 

Sep 28
Fredag
    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      NG. 1/10  

vecka 40

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 1
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson

Krister Andersson


Support:
Owe Svensson
Bengt Eriksson

Föreläsning: Backe upp information om att spara i moln eller på USB
Kl. 10.00-10.30
Björn Malmström
Arr:   

S

L

Kursvärdar:
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson

Studieförbundet Vuxenskolan arr.

Betala dina räkningar digitalt
Datautbildning för personer med funktionsnedsättning,
förvärvad hjärnskada som till ex stroke.

kl. 17.00-19.15
Personal från SV leder kursen               start omg 2 av 3

 

 
S    
L Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
                                     omg. 2 av 5
Arr:23172

 
Okt 2
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustavsson
Christina Södling


Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson
Kennet Fluor
Lars Bjurman
Göran Tränk


Föreläsning:
Vad är bredband?
Kl. 10.00-10.30
Lars Bjurman

Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Flour

Arr:22308 
              pågår omg. 2 av 5

  

 

 
L Kurs:
 

Android smartphone -   samsung grundkurs
                    
kl.13.00 - 15.30 
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen                    
               
                  omg 2 av 3

Arr:23283

 
Okt 3
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson



Support:
Arne Enocsson (Android Surfplatta)
Göran Abrahamsson (Kamera Bilder)
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                       pågår omg. 2 av 5
Arr:22307

 

 
L  

 

 
Okt 4
Torsdag

Kursvärd: Martin Bensner Ingen penninghantering
 

Kurs:
Datorn, kameran och Smartphone

kl.10.00 - 12.30
Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Arr:21686          pågår omg 2 av 3
 

S

Kurs:


Android surfplatta

kl.13.00-15.30
Arne Enocsson   Nyckel
 

 

Arr:21963         Start omg. 1 av 3

 
 

Kurs:
Mac grundkurs - deltagare tar med egen dator
Kl.10.00-12.30
Jan-Erik Törnblom
Kerstin Svensson

Arr:23282     start omg. 2 av 3

 

 

 

L

iPad Surfplatta -iPhone smartphone Grundkurs      
kl. 13.00-15.30 
Bengt Anzén
Jan-Erik Törnblom

 Arr:22040           Start omg. 1 av 3

  

 

 

Okt 5
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 

vecka 41

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 8
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson


Support:
Owe Svensson (Teknik)
Nils Gunnar Nilsson
Eine Wallberg (Gmail m.m.)


Föreläsning: iPhone och iPad och operativslystemet iOS
Kl. 10.00-10.30
Bengt Anzén
Arr:   

S

L

Kursvärdar:
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson

Studieförbundet Vuxenskolan arr.

Betala dina räkningar digitalt
Datautbildning för personer med funktionsnedsättning,
förvärvad hjärnskada som till ex stroke.

     
   omg 3 av 3 sista ev fortsättning 15/10

 

 
S

 

 
L Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
                                     start omg. 1 av 5
Arr:23172
 

 

 
Okt 9
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson (Teknik)
Kennet Fluor
Göran Tränk
Bo Rydén (Excel)

Föreläsning: Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom

Arr:xxxxxxxxx

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Flour

Arr:22308 
              pågår omg. 3 av 5

 

 
L Kurs:
Android smartphone -   samsung grundkurs
                    
kl.13.00 - 15.30 
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen  
                 
               
                  sista omg 3 av 3 

Arr:23283

 
Okt 10
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson
Solveig Jonsson


Support:
Arne Enocsson (Android Surfplatta)
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                       pågår omg. 3 av 5
Arr:22307

 

 
L  

 

 
Okt 11
Torsdag

Kursvärd: Martin Bensner Ingen penninghantering
 

Kurs: Datorn, kameran och Smartphone
kl.10.00 - 12.30
Per-Arne Nordlund
Birgitta Ehnström

Arr:21686           Sista omg. 3 av 3

 
S Kurs:

Android surfplatta
kl.13.00-15.30
Arne Enocsson   Nyckel
 

Arr:21963          pågår omg. 2 av 3

 

Kurs:
Mac grundkurs - deltagare tar med egen dator
Kl.10.00-12.30
Jan-Erik Törnblom
Kerstin Svensson

Arr:23282     sista omg. 3 av 3

 
L

iPad Surfplatta -iPhone smartphone Grundkurs      
kl. 13.00-15.30 
Bengt Anzén
Jan-Erik Törnblom

 Arr:22040           pågår omg. 2 av 3

 
 

Okt 12
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS
 
         

vecka 42

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 15
Måndag

Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson (teknik)
Nils Gunnar Nilsson (YouTube m.m)
 

Föreläsning: YouTube presentationsprogram med dina bilder
Kl. 10.00-10.30
Nils Gunnar Nilsson
Arr:   

S

L

Kursvärdar:
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson

Studieförbundet Vuxenskolan arr.

Betala dina räkningar digitalt
Datautbildning för personer med funktionsnedsättning,
förvärvad hjärnskada som till ex stroke.

kl. 17.00-19.15
Personal från SV leder kursen               ev.sortsättning omg 4 av
5

 
  20-års Jubileumsfirande

Plats:
Strömbacken
teatime
Kl.14.00-c:a18.00

 

S    
L

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
                                  pågår omg. 2 av 5
Arr:23172
 

 
Okt 16
Tisdag

 

Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling

Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson
Bo Rydén (Excel kalkylprogram)
Kenneth Fluor
Göra  Tränk


Föreläsning:
Köpa ny dator Vad man skall  tänka på
Kl. 10.00-10.30
Bengt Liljestrand

Arr:

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Flour

Arr:22308 
               pågår omg. 4 av 5
 
L  

 

 
Okt 17
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson (Android Surfplatta Samsung)
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                       pågår omg. 4 av 5
Arr:22307
 
L Endagskurs

Gmail epostprogram genomgång av finesserna
kl.13.00-15.30

Eine Wallberg

Arr:xxxxx

 

 
Okt 18
Torsdag

 

S Kurs:

Android surfplatta
kl.13.00-15.30
Arne Enocsson   Nyckel
Arr:21963
                           sista omg. 3 av 3

 

 

 

L

iPad Surfplatta -iPhone smartphone Grundkurs      
kl. 13.00-15.30 
Bengt Anzén
Jan-Erik Törnblom

 Arr:22040           Sista omg. 3 av 3

 
 

Okt 19
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS

 

B.L. 24/10-8/11

 

vecka 43

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 22
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson eller Krister Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson
 

Föreläsning: Sociala medel
Kl. 10.00-10.30
Bengt Anzén
Arr:   

 

Kursvärdar:
Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Svensson

Studieförbundet Vuxenskolan arr.

Betala dina räkningar digitalt
Datautbildning för personer med funktionsnedsättning,
förvärvad hjärnskada som till ex stroke.

kl. 17.00-19.15
Personal från SV leder kursen               sista omg 5 av 5

 

 
S    
L

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
Patrick Steiber                                     sista omg. 3 av 5
Arr:23172
 

 
Okt 23
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Flour
Göran Tränk
Bo Rydén



Föreläsning:
Facebook för och nackdelar
Kl. 10.00-10.30
Frans Schlyter
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén
Kenneth Flour

Arr:22308 
              sista omg. 5 av 5
 
L Kurs:
PowerPoint-grundkurs

13.00-15.30      

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen        
                                  start omg 1 av 3

Arr:23642
 
Okt 24
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      sista omg. 5 av 5
Arr:22307

 

 
L  

 

 
Okt 25
Torsdag
Styrelsesammanträde
Kl.10.00-12.30

KS kallar

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Okt 26
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      B.L. 24/10-8/11  

vecka 44

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Okt 29
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson


Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Bank
Kl. 10.00-10.30
Kerstin Svensson
Marianne Carlsson

Arr:

S  

 

 
L

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
Patrick Steiber                                     pågår omg. 4 av 5
Arr:23172

 

 

 

 
 
 



 

 
Okt 30
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Flour
Göran Tränk


Föreläsning:
Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom
Arr:

 

S  

 

 
L Kurs:

PowerPoint-grundkurs
13.00-15.30      

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen 
                                        pågår omg 2 av 3

Arr:23642
 
Okt 31
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk

Lars Bjurman
 
S  

 

 
L  

 

 
Nov 1
Torsdag
 

 

 

S    
 

 

 

L  

 

 

Nov 2
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
      B.L. 24/10-8/11  

vecka 45

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 5
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson



Support:
Owe Svensson (Teknik)
Nils Gunnar Nilsson
Eine Wallberg (Gmail m.m.)
Bo Rydén (Excel m.m.)

Föreläsning: Roliga Appar
Kl. 10.00-10.30
Björn Malmström
Arr:   

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor



Arr:23171           start omg. 1 av 5

  

 

 
L

Kurs:

Excel Kalkylprogram-grundkurs
kl.13.00-15.30
Bo Rydén 
Patrick Steiber                                     sista omg. 5 av 5
Arr:23172

 

 

 

 
 
 



 

 
Nov 6
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling


Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Flour
Göran Tränk

                                            

Föreläsning:
Prisjakt
Kl. 10.00-10.30
Owe Svensson

Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén



Arr:
xxxxxxxxx            start omg. 1 av 5

 

 
L

Kurs:

PowerPoint-grundkurs
13.00-15.30      

Nils Gunnar Nilsson
Kerstin Isaksen        
                                  sista omg 3 av 3

Arr:23642

 

 
 
Nov7
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson

Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      start omg. 1av 5
Arr:xxxxx

 

 
L  

 

 
Nov 8
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Nov 9
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 46

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 12
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Swish
Kl. 10.00-10.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson

Arr:   

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor

                      omg. 2 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 


 

 
Nov 13
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustavsson

Christina Södling

Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson


Föreläsning:
Datorns innandöme
Kl. 10.00-10.30
Bengt Liljestrand
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén


Arr:
xxxxxxxxx            omg. 2 av 5

 

 
L    
Nov 14
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
 
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      omg. 2 av 5
Arr:xxxxx

 

 
L  

 

 
Nov 15
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Nov16
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 47

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 19
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Molntjänster och datalagring
Kl. 10.00-10.30

Björn Malmström
Arr:
  

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor


                    omg. 3 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Nov 20
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Flour


Föreläsning:
Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén


Arr:
xxxxxxxxx            start omg. 3 av 5

 

 
L    
Nov21
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      omg. 3 av 5
Arr:xxxxx

 

 
L  

 

 
Nov22
Torsdag
Styrelsesammanträde
Kl.10.00-12.30

KS kallar

 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Nov 23
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 48

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Nov 26
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson




Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Bildhantering i PowerPoint
Kl. 10.00-10.30
Nils Gunnar Nilsson
Arr:   

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor

       pågår omg. 4 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 
 



 

 
Nov 27
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Christina Södling



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Flour

Föreläsning:
EU bidrag
Kl. 10.00-10.30
Anette?

Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén


Arr:
xxxxxxxxx            start omg. 4 av 5

 

 
L    
Nov 28
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      omg. 4 av 5
Arr:xxxxx
 
L  

 

 
Nov 29
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Nov 30
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 48

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 3
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson




Support:
Owe Svensson (Teknik)
Nils Gunnar Nilsson
Eine Wallberg (Gmail m.m.)

Föreläsning: Göra eget Julkort i Word och skicka med e-post
Kl. 10.00-10.30
Nils Gunnar Nilsson
Arr:   

S Datakurs steg 3
kl.13.00-15.30
Björn Malmström
Kenneth Fluor

              slut omg. 5 av 5

Arr:23171   

 

 
L  

 

 
 



 

 
Dec 4
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Inger Gustavsson

Christina Södling

Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Flour

Föreläsning:
Göra Julkort
Kl. 10.00-10.30
Kerstin Isaksen????
Arr:

 

S Datakurs steg 2
kl.13.00-15.30
Bengt Anzén
Kent Svensson
Anders Levén


Arr:
xxxxxxxxx            sista omg. 5 av 5

 

 
L    
Dec 5
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Datakurs Steg 1
kl.13.00-15.30
Marianne Carlsson
Kerstin Svensson
Sonia Övén
Christina Södling

                      sista omg. 5 av 5
Arr:xxxxx
 
L  

 

 
Dec 6
Torsdag
 

Styrelsesammanträde
Kl.10.00-12.30

KS kallar

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Dec 7
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser
KS
 
         

vecka 50

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 10
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Krister Andersson



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: Kameran och datorn
Kl. 10.00-10.30
Per-Arne Nordlund
Arr:   

S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Dec 11
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson

Kenneth Flour


Föreläsning:
Släktforskning bland Svenska Kyrkböcker
Kl. 10.00-10.30
Jan-Erik Thörnblom
Arr:

 

S  

 

 
L    
Dec 12
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
Lars Bjurman
S Funktionärssammankomst med julfirande
KS kallar
 
L  

 

 
Dec 13
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Dec 14
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Julhälsning
KS
 
         

vecka 51

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 17
Måndag
Helguppehåll

ÖPPET HUS öppnar åter 8 januari

S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Dec 18
Tisdag
 

 

S  

 

 
L    
Dec 19
Onsdag
  S  

 

 
L  

 

 
Dec 20
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Dec 21
Fredag

 

       
         

vecka 52

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 24
Måndag
JULAFTON S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Dec 25
Tisdag
Juldagen

 

S  

 

 
L    
Dec 26
Onsdag
Annandag Jul S  

 

 
L  

 

 
Dec 27
Torsdag
 

 

 

S B.L. 28/12-2/1
B.L. 13/1-22/1
B.L. 22/3-24/3
 
 

 

 

L  

 

 

Dec 28
Fredag

 

       
         

vecka 1

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Dec 31
Måndag
Nyårsafton S    
L    
Jan 1
Tisdag
Nyårsdagen 2019

 

S    
L    
Jan 2
Onsdag
  S    
L    
Jan 3
Torsdag
  S    
L    

Jan 4
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS
 
      B.L. 28/12-2/1
B.L. 13/1-22/1
B.L. 22/3-24/3
 

vecka 2

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Jan 8
Måndag

Sesongstart

Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist
Siw Andersson?



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S  

 

 
L  

 

 
 



 

 
Jan 9
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Bengt Liljestrand
Owe Svensson


Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S  

 

 
L    
Jan 10
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
 
S  

 

 
L  

 

 
Jan 11
Torsdag
 

 

 

S    
 

 

 

L  

 

 

Jan 12
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS
 
      B.L. 13/1-22/1  

vecka 3

S = Stora salen och L= Lilla Salen 

förmiddag eftermiddag  
Jan 14
Måndag
Öppet hus kl.09.30-12.00
Värdar:
Voula Andersson
Susanne Lönnqvist



Support:
Owe Svensson
Nils Gunnar Nilsson

Föreläsning: xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:   

S  

 

 
L  

 

 

 
 
 



 

 
Jan 15
Tisdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Kerstin Isaksen
Inger Gustavsson



Support:
Owe Svensson

Föreläsning:
xxxxxxx
Kl. 10.00-10.30
Arr:

 

S  

 

 
L    
Jan 16
Onsdag
Öppet hus kl.09.30-12.00

Värdar:

Per-Olov Engstrand
Nils Abrahamsson


Support:
Arne Enocsson
Göran Tränk
 
S  

 

 
L  

 

 
Jan 17
Torsdag
 

 

 

S  

 

 
 

 

 

L  

 

 

Jan 18
Fredag

 

    Massutskick nästa veckas
Föreläsningar o Kurser Endagskurser Sesongsstart
KS
 
      B.L. 13/1-22/1  
         
 
         
         
         
         
         
         
         
 

Marianne Ljungberg

 

öppnar